Družabne igre so pomembne za otrokovo duševno in družbeno rast. Prispevajo k izboljšani koncentraciji in k bolj ustvarjalnemu razvoju, otroci pa se med igranjem družabnih iger obogatijo še z različnimi znanji. Družabne igre so ne le zabavne, pač pa tudi poučne. Če je igra kakovostna, lahko zelo pozitivno vpliva na otrokovo mišljenje in njegov pogled na svet in pomaga razviti pomembne veščine, kot so odločanje, kritično razmišljanje ter socialna interakcija. Ni treba posebej poudarjati, da so te spretnosti bistvenega pomena za premagovanje izzivov resničnega sveta.
Preproste igre, kot je ta ljubka sestavljanka, pomagajo otrokom, da prepoznavajo barve in živali, povezujejo črke, spoznavajo števila in razvijejo gibalno spretnost pri premikanju figuric po igralni plošči. Učijo se tudi upoštevanja pravil, kar jim v življenju zmeraj pride prav.
Družabna igra daje priložnost, da na preprost način spodbujamo zdrav razvoj možganov pri starejših otrocih in najstnikih. S strateškimi igrami izboljšujejo izvršilne funkcije, ki vključujejo načrtovanje, organizacijo in sprejemanje dobrih odločitev. Učenja s takšnim pristopom nikakor ne povezujejo s šolsko snovjo, ki so jo primorani usvojiti, temveč jim predstavlja izziv in motivacijo, da bodo lahko uspešno sodelovali pri igri od začetka do konca.
Družabna igra je čudovit didaktični pripomoček za učenje branja, predvsem za otroke, ki se s črkami šele spoznavajo. Napisi na karticah, tablicah, navodila s posebnimi izrazi ter napisana pravila igre, so lahko dobra iztočnica za razumevanje napisanega, obenem pa izboljšujejo otrokov besedni zaklad. Igra Drip-drop je všeč zlasti punčkam, Space Pirates pa fantom.
Pogosto so igre zasnovane tako, da tekmovalci tekmujejo po ekipah. Ekipne družabne igre so odlična priložnost, da otrokom pokažejo pomembnost medsebojnega sodelovanja in sklepanja kompromisov. So dober način za spodbujanje otrok različnih starosti, da se združijo in delajo skupaj – nekaj kar bodo morali početi skozi vse življenje.
Družabne igre zahtevajo od igralca hitre, a učinkovite poteze, zato se otrok osredotoča na to, kdo ima naslednjo potezo, kdaj mora sam narediti ključni korak, kakšna so pravila igre in kako bo prišel do cilja. Spretnosti odločanja, ki jih polirajo družabne igre, so zanje v resničnem svetu zelo pomembne. Igri Dogs&Homes in Čudovit svet Gü-jev sta odlični za razvoj kognitivnega mišljenja.
Mladim igralcem ne smemo popuščati, da vedno zmagujejo. Tako bi se naučili, da ključ družabnih iger ni zmaga, temveč je cilj to, da pri pri igri sodelujejo, igrajo pošteno in se trudijo po svojih najboljših močeh. Sprva jim lahko omogočamo lažje kršenje navodil, da jim igra postane zabavnejša. S poostrovanjem upoštevanja pravil pa jih bodrimo in spodbujamo pri sprejemanju porazov. Ko otrok spozna, da je izguba del igre, lahko začne sprejemati dejstvo, da se stvari ne odvijajo vedno tako, kot si želimo.
Predpostavimo, da si ogledujemo dve družabni igri, ki sta na prvi pogled popolnoma enaki. Nobena od njiju nima očitnih pomanjkljivosti. Sta dovršeno in lično narejeni, obe brez poškodb ali napak. Sedaj se med naloženimi policami trgovine odločate, katero igro izbrati. Katero vzeti s seboj na blagajno ali v spletno košarico? Sprašujete se, koliko ste pripravljeni plačati za otroško družabno igro, katera je primernejša, in ali dražje družabne igre res toliko več ponujajo. Nagibate se k cenejši, seveda.
Kako pa bi se odločili, če bi vam povedali …
Da je tista igra, ki je malo dražja, za razliko od cenejše popolnoma varna za zdravje otroka in za okolje? In da je ta zdrava igra trajnejša, narejena je le iz naravnih materialov, kot so les, papir in naravni tekstil. Čudovite ilustracije, ki jo krasijo, so iz naravnih barv, ki niso toksične in škodljive. Igra je tudi okolju prijazen izdelek, ki se ga lahko reciklira ali kompostira, varčuje z obnovljivimi viri in je prijazna do zdravja ljudi, živali in narave. Z izjemo tiskanja in vezanja je igra ročno narejena, kar pripomore k manjšemu onesnaževanju okolja in oblikovana je brez slabih ali nezakonitih delovnih pogojev. Bi se na podlagi poglobljenih informacij enako odločili?
Eno izmed podjetij, ki jih je vredno podpreti zaradi njegovih etičnih prizadevanj, je spletna trgovina The Hidden Forest – Skriti gozd. Simpatična Madžarka Timea, ki je prevzeta nad slovenskimi gozdovi, družinam v svoji spletni trgovini ponuja naravne, trajnostne, pravične in reciklirane družabne igre Marbushka. Timea sama obožuje sprehode po gozdu, vonj po lesu, šumenje listja in petje ptic, vse tisto, kar njeno izbiro imena spletne trgovine dela popolnoma logično.
Družabne igre Marbushka prihajajo iz Madžarske, kjer živi družina, ki jih oblikuje in ustvarja. Njihovi artikli slovijo po svoji čudovitosti, zabavi in okolju prijazni izdelavi. Potep po pravljičnem svetu vil, raziskovanje skritih kotičkov gozda, iskanje piratskih zakladov ... - igre Marbushka otroke in vas popeljejo v svet domišljije in zabave. Nekatere so osnovane tako, da na zanimiv način popestrijo vsakdanje dogodke, kot je kuhanje ali sprehajanje kužkov, druge se posvetijo naravi in čarobnemu svetu. Otroške igre so ustvarili z namenom, da dodajajo nov pomen igranju ter oblikujejo čudovit svet, v katerem starši in otroci uživajo skupaj.
Marbushka pri izdelavi iger uporablja FSC in PEFC certificiran papir. Tako nam zagotavlja, da se gozdovi, ki so posekani v skladu s standardi, ponovno zasadijo. Kartoni iger Marbushka so narejeni 90 % iz recikliranega papirja. Za primerjavo: pri proizvodnji ene tone papirja se potrebuje tri tone lesa. Z recikliranjem 500 kg pisarniškega papirja prihranimo približno tono lesa. Tudi Timea si prizadeva za okoljsko ozaveščenost in trajnost že med dobavo iger, vaše igre pa zapakira in odpošlje v biorazgradljivih materialih.
Izdelava družabnih iger Marbushka poteka pretežno ročno, z izjemo tiskanja in vezave. Z vidika ekologije je ročna proizvodnja okolju prijaznejša, ker porablja manj energije in škodljivih kemikalij.
Igre so narejene le iz naravnih materialov – papirja, lesa in organskega tekstila. V primerjavi s plastičnimi materiali ne škodujejo zdravju otrok ali naravi. Organski materiali ne vsebujejo škodljivih kemikalij, zato ni razloga za skrb, da bi se ob stiku s kožo absorbirale v otrokovo telo. Družabne igre Marbushka so trpežne in obstojne, hkrati pa s svojo preprostostjo otrokom omogočajo kreativno razmišljanje. Embalažne škatle, nalepke in trakovi so narejeni iz recikliranega papirja, organskega lepila, pobarvani pa so le z naravnimi barvami. Le-te so varne in namenjene za uporabo na otroških igračah. Poleg tega je polnilo v škatlah, ki ga uporabljajo za zaščito izdelkov, narejeno iz koruznega škroba, ki se v vodi popolnoma raztopi. Vse embalažne materiale je mogoče kompostirati ali reciklirati.
Družabne igre Marbushka izdelujejo v večji meri na Madžarskem. Njeni partnerji, dobavitelji, proizvajalci in prodajalci iger so mala, družinska podjetja. Vsi izdelki Marbushke so izdelani brez slabih, socialno nesprejemljivih ali nezakonitih delovnih pogojev.
Tretje mesto
Tretje najboljše mesto med družabnimi igrami ima nekoliko zahtevnejša sodelovalna igra The Mysterious Library – Skrivnostna knjižnica. Naloga igralcev je zbrati dele uničenih knjig in osvoboditi pustolovce, ujete v knjigah. Če igralci uspešno osvobodijo vse bralce iz štirih knjig in jih vrnejo v štab, lahko knjižnico zapustijo skozi skrivna vrata za knjižnimi policami. Zelo razburljiva igra, ki poveže igralce in zahteva, da resnično sodelujejo za zmago (zmagajo vsi ali nihče). Predvidena starost igralcev je nad osem let, za skupino od 2 do 4 ljudi. Povprečno se igra zaključi po 45 minutah.
Drugo mesto
Chefs ali Kuharji je zapletena družabna igra s čudovitimi sličicami o različnih jedeh in njihovih sestavinah. Zahteva veliko pozornosti in strategij. Vse skupaj otežuje dejstvo, da moramo za sestavine tekmovati z drugimi soigralci. Izkaže se, da priprava obrokov sploh ni tako enostavna. Dobra priložnost za ogrevanje pred pripravo večerje. Namenjena je igralcem od sedmega leta naprej, za skupino od 2 do 6 ljudi. Predvidoma traja 25 minut.
Prvo mesto
Najlepša in najpopularnejša družabna igra je Čudovit svet Gü-jev. V njej so ljubka in zabavna bitjeca z očarljivimi rastlinami in živahnim 3D gozdom in so prava pustolovščina. Cilj igre je pobiranje ustreznih barvnih kombinacij in tako med igro pomagati čim več rastlinam. Zmaga tisti, ki nabere največ kartic z recepti za zdravljenje čudežne flore. Namenjena je za 2 do 4 igralce od petega leta naprej in traja približno 20 minut.
Družabne igre krepijo družinski duh, sodelovanje, kreativnost, komunikacijo, otrokov razvoj in razgledanost. Da si družabna igra zasluži še naziv okolju prijazna igra, je treba veliko narediti in videli smo, da pri Marbushki skrbijo, da je zdravje vašega otroka na prvem mestu. Ker delajo pri Marbushki in v trgovini The Hidden Forest - Skriti gozd za prihodnost in za okolje, njihove družabne igre na okolju pustijo le malo sledi. Ne le, da imajo kakovostne družabne igre veliko poučno vrednost, otroka lahko z izbiro trajnostne, okolju prijazne igre popeljemo v svet zelenega - etičnega potrošništva.