Onesnaženje zraka je krivo za tretjino vseh smrti zaradi kapi, bolezni dihal in pljučnega raka ter za 25 % vseh smrti zaradi srčnega napada. Ozon, ki je v plasti zraka pri tleh in je znan onesnaževalec, lahko povzroči astmo in kronične bolezni dihal.
Pritalni ozon, ki nastane s kemično reakcijo med zračnimi onesnaževalci (npr. CO2), in UV žarki, zmanjša zmožnost produktivno zmožnost rastline. Na učinke pritalnega ozona sta občutljivi zlasti svetovno najpomembnejši kulturi - soja in pšenica. Vsako leto povzroči pritalni ozon za 10 milijard škode na pridelku.
Vzrokov za onesnaževanje zraka je veliko. Največji onesnaževalci so transport, termoelektrarne, industrija in sežiganje odpadkov. Na tem linku lahko preverite, kako čist je zrak v vašem mestu.
40 % ljudi za gretje in kuhanje še vedno uporablja odprt ogenj ali štedilnik na drca. Dim, ki nastane ob gorenju vsebuje visoke koncentracije ogljikovega monoksida, trdih delcev in ostalih toksičnih onesnaževalcev. Majhni otroci in ženske, ki največ časa preživijo ob štedilnikih, pečeh in ognju, so tako najbolj ogroženi.
7.000 županov, ki delajo za 675 milijonov ljudi, se je zavezalo, da bodo v svojih mestih zmanjšali onesnaženje zraka
Tudi v Sloveniji je onesnažen zrak okoljski in zdravstveni problem. Onesnaženje slovenskega zraka je vzrok za 1700 prezgodnjih smrti vsako leto. Največji onesnaževalci zraka pri nas so transportna vozila, velik delež k onesnaženju pa prispevajo tudi kurišča.