Svila in etika


Daša Keber
Daša Keber
16 Dec, 2019

Svila že od nekdaj velja za eleganten in dragocen material, ki izraža sofisticiranost in eleganco. Je hipoalergen material in dobro regulira toploto. Pa veste, kako se svila pridobiva? Je bolj prijazno izbrati kak drug material?

svila in etika
Marsikdo ne ve, da je svila narejena iz živali.

Iz česa je svila?

Svila, ki se uporablja za izdelavo oblačil in tkanin, je pridobljena z gojenjem žuželke sviloprejke (Bombyx mori), ki spada v družino nočnih metuljev. Najpogosteje gre za gojenje udomačenih metuljev sviloprejk, prav tako pa gre za gojenje dreves bele murve, saj se sviloprejka prehranjuje z njihovimi listi. Pri drugem načinu pridobivanja, kjer gre za “divjo svilo”, pa gre za pridobivanje svile v naravi živečih sviloprejk.

Sviloprejka ima štiri življenjske faze: jajčece, ličinka/gosenica, buba in metulj. Jajčeca se v gosenice izležejo v desetih dneh, gosenice pa se potem prehranjujejo z listi bele murve, dokler ne dosežejo faze bube. Ko gosenica preide v fazo bube, iz predilnih žlez izloča beljakovino fibroin, ki se na zraku strdi in tako nastane surova svila. Uporablja jo za izdelavo kokona, v katerega se zabubi med preobrazbo v odraslo žival - nočnega metulja.

Iz svile iz kokona do šala

Za najbolj kvalitetno svilo je potrebno niti svile odstraniti nepoškodovane in neprekinjene. Če bi torej čakali, da se iz bube razvije metulj, kot je tudi v naravi namenjeno, bi metulj skozi kokon naredil luknjo in ga poškodoval. Ker zaradi poškodbe svila ni tako dobičkonosna, bube sviloprejke uničijo, še preden dosežejo fazo metulja. Kako? Žive kokone potopijo v vrelo vodo ali pa jih "obdelajo" z vročim zrakom, ki žuželko znotraj kokona ubije.

Za kilogram svile na tak način ubijejo kar 6.600 sviloprejk. Po tem s kokona odvijejo niti, jih navijejo na tuljavo ter jih dodatno predelajo v prejo, tkanje in tako naprej.

Pa obstaja tudi etična svila?

Poleg standardnega načina pridelave svile obstaja še ena vrsta pridelave, pri kateri pa žuželk ne ubijejo. Pri taki pridelavi namreč počakajo, da sviloprejka zaključi končno fazo in kot metulj pride iz kokona. Pri tem načinu so niti svile prekinjene in je material manj gladek in svetleč, ta način pridelave pa se imenuje “Ahimsa”.

Pa metulji in druge žuželke čutijo bolečino? Znanstveniki niso prepričani. Žuželke se odzivajo na dražljaje in kažejo nekatere lastnosti, ki bi lahko potrdile, da čutijo tudi bolečino, čeprav drugače kot mi.

Če je svila pridobljena iz kokona, ki je del življenjskega ciklusa metulja, in je kokon narejen iz snovi, ki jo metulj izdela sam - zase, mar imamo pravico, da si to vzamemo? In zato ubijemo živali? Je prav, da izkoriščamo metulje za prodajo nečesa, kar sploh ni naše?

Vir: the-sustainable-fashion-collective.com, svila.si


Oznake: